Beal.cz / články / Rozhovor s Michelem Bealem

Rozhovor s Michelem Bealem

fotka k článku Rozhovor s Michelem Bealem Při jedné z našich schůzek s Michelem Bealem nás napadlo přinést s tak zajímavou osobností rozhovor. Úkolu se zhostil Janek Bednařík, myslím, že na výbornou. Část rozhovoru si můžete přečíst na našich stránkách. Celý rozhovor potom naleznete v říjnové Montaně.

Micheli, pamatuješ si ještě, čím jsi chtěl být jako malý kluk?
Chtěl jsem být pilotem letadla. Ale asi trochu zvláštním pilotem, protože jsem chtěl zásobovat za letu jiná letadla palivem! A to je zvláštní, protože takové tankování za letu v té době neexistovalo, to se začalo používat teprve nedávno…

V outdoorových kruzích máš pověst šlechtic, aristokrata. Jaké jsou tvé kořeny, z jakého rodu pocházíš?

Nemám nic z modré krve! Tato pověst asi pochází z toho, že jsem se během posledních let rozhodl nosit na výstavách sako s kravatou. Rozhodl jsem se tak proto, že jsem chtěl ukázat více úcty vůči svým zákazníkům. Už několik let je to zjevně zbytečná záležitost…

Micheli, vím, že se tě na to často ptá asi každý, povíš mi kdy, a jak vznikla firma BEAL na horolezecká lana?

Moje rodiče měli malou dílnu, kde vyráběli tkaničky a šňůrky pro obuv… Jak jsem skončil studia, pracoval jsem pár měsíců v inženýrské firmě, která zaváděla linky na výrobu papíru. Moc mě to nenadchlo a ptal jsem se rodičů, jestli by nebylo možné, abych se k nim přidal, něco se přiučil, abych jednou mohl firmu převzít. Odpověděli mi, že to v podstatě není problém, jediným problémem bylo to, že firma byla příliš malá a neuživila by nás všechny tři. Dali mi tedy rok, abych našel trh, kam je možné proniknout a expandovat… To bylo koncem roku 1974.
V únoru 1975 jsem se vydal na veletrh do Grenoblu, abych našel nové zákazníky, kteří používali šňůrky na uzavírání bund. Zastavil jsem se u stánku jednoho výrobce horolezeckých lan. To mi učarovalo, líbilo se mi, jak byla lana barevná. Myšlenka se zrodila a rozhodnutí padlo: budeme vyrábět horolezecká lana!
Můj otec našel a připravil dva použité stroje, abychom udělali první zkoušky.
V červenci 1975, během své dovolené, jsem šel navštívit jednoho zákazníka, který od nás kupoval šňůrku na uzavírání horolezeckých bund, které vyráběl. Jako technického poradce měl Yannicka Seigneura, významného alpinistu a himalájistu (např. prvovýstup na západní pilíř Makalu). Dal mi adresu a já Yannicka ještě ten den navštívil. Líbil se mu můj entusiasmus a rozhodl se, že mi pomůže v technickém ladění lan. Přerušil jsem dovolenou a hned se vrátil do firmy, abych vyrobil první vzorky podle jeho připomínek…

Na které ze svých lezeckých dobrodružství nejraději vzpomínáš?

Pokud mám vybrat jen jedno, tak bych vybral Walkerův pilíř na Grand Jorasses. Ne protože to je prestižní cesta, ale protože jsme to s Yannickem a jedním z jeho klientů podnikli za velmi těžkých podmínek, kde bylo hodně zasněžených a ledových délek… Na poslední délku, úplně zaledněnou, Yannick už nechtěl obouvat mačky, a ukázal nám tak nezapomenutelné kouzlo rovnováhy… na druhém to bylo samozřejmě jednodušší…

Podporuješ veliký BEAL tým, složený ze světových lezeckých špiček. Jak si lezce vybíráš a jaký pak máte vztah?

Já se rozhoduji podle dojmu, jaký na mě člověk udělá. Samozřejmě musí to být špičkoví lezci, ale záleží hodně také na jejich image, přístupu k životu atd., abych cítil, že jsem hrdý na to, že s nimi spolupracuji. Nechtěl bych arogantní lidi, švindlující… Musí se integrovat do „naší rodiny“, je to rodinná záležitost.

Děkuji za rozhovor...
Janek*

Galerie fotek:

Rozhovor s Michelem Bealem, fotka: beal2.jpg

15.9.2009 | napsal: Janek | zdroj: rozhovor

Zajímavosti a články:

Odsardinkování lezecké stěny Základka v Opatovicích

2.5.2018 | napsal: Pigi | zdroj: Lezecká stěna Základka

Lezení není nikde dost ;)
www.odsardinkovani.cz

Představení vychytávky BEAL ESCAPER

5.4.2018 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Slanění na jednom prameni lana? Pro BEAL ESCAPER žádný problém!!
Vychytávka, která bezpečně a rychle umožňuje slanění ze stěny po jednom prameni lana. Celý systém je založen na bázi prusíku a jeho zatížení a následném uvolnění. Beal Escaper je už nyní dostupný na českém i slovenském trhu.UIAA WATER REPELLENT - Bezpečné zimní lezení

8.12.2017 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

UIAA WATER REPELLENT - Norma úpravující pravidla pro bezpečnost horolezeckých lan při nasáknutí vodou
UIAA Water Repellent je celosvětový standard upravující pravidla pro bezpečnost horolezeckých lan při nasáknutí vodou. Když lano nasákne větší množství vody, je těžké a obtížně se s ním manipuluje při jištění a slaňování. Pokud pak lano zmrzne, stává se nepoužitelným. Beal je jeden z mála výrobců, kteří tuto normu splňují.
ČÍST VÍCE

Cibulková nejlepší Češkou na mistrovství světa juniorů

10.10.2017 | napsal: | zdroj:

Čtrnáctiletá sportovní lezkyně Tereza Cibulková z Vyškova si odbyla premiéru na mistrovství světa juniorů 2017, které pořádala světová asociace sportovního lezení IFSC v rakouském Innsbrucku na začátku září. Ačkoliv byla v reprezentačním týmu České republiky nováčkem a v kategorii měla o rok starší soupeřky, vybojovala Tereza nejlepší české umístění mezi juniorkami. Z kvalifikace v lezení na rychlost postoupila do finálových duelů a rovnou nastoupila proti budoucí mistryni světa z Ruska. Vyřazovací systém již další opravná kola nepovoluje a tak výsledný čas zajistil Tereze krásné 14. místo z celkem 78 závodnic. Nutno dodat, že Rusko je v rychlostním lezení supervelmocí a na stupních vítězů stáli v každé kategorii minimálně 2 závodníci právě z Ruska.
Kromě Terezy se z Čechů do finále podíval jen Ondřej Slezák ze Zlína, kterému se skvěle povedla finálová cesta v lezení na obtížnost a skončil na 9. místě.
Oběma reprezentantům gratulujeme.

Testování horolezeckých smyček

25.7.2017 | napsal: ČHS | zdroj: http://www.horosvaz.cz

Testování horolezeckých smyček
Ve dnech 30.11. – 1.12. 2016 proběhlo ve Velkém Poříčí (na testovacím zařízení Učiliště požární ochrany Hasičského záchranného sboru Královehradeckého kraje) testování pevnosti horolezeckých smyček při dynamickém zatížení.

Jako testované vzorky byly vybrány smyčky, které splňují normu EN 566:2006 (popř. i další normy) a jejich deklarovaná pevnost je 22 kN.ČÍST VÍCE

Recenze: Dynamické lano BEAL Karma 9.8 mm

14.6.2017 | napsal: Svět outdooru | zdroj: Svět outdooru

Svět outdooru - Recenze: Dynamické lano BEAL Karma 9.8 mm

Karma 9,8mm

Karma 9,8 mm bez problémů spolupracovala s jistítky, které jsme při lezení používali. Rozumí si i s Petzl Gri-Gri. Pohybuje hladce a dokonale reaguje na brzdění. Dále jsme používali kyblíky různých výrobců: Mammut, Black Diamond, Petzl, apod.
ČÍST VÍCE

Základní lana skupiny ACTIVE LINE

20.4.2017 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Základní lana skupiny ACTIVE LINE, fotka: aktivní-lana.jpg Aktivní lana tvoří skupinu pro to nejširší použití ve všech lezeckých disciplínách. Lana jsou vyrobena nejnovější technologií a disponují vynikajícím handlingem a dynamickými vlastnostmi. Velmi dobře pohlcují rázovou sílu.

Zenith 9,5mm
Karma 9,8mm
Virus 10mm
Antidote 10,2mm
ČÍST VÍCE

VEŘEJNÁ SBÍRKA na podporu kolegy a kamaráda Libora Bohdaneckého

3.4.2017 | napsal: TotalOutdoor | zdroj: Sportovní klub hasičů KH kraje ve spolupráci s HZS Královéhradeckého kraje

Našemu kamarádovi a výbornému člověku především jsme 30.3.2017 přispěli částkou 20 000,-. Prosíme tímto i o vaši pomoc.
Libor Bohdanecký
Profesionální hasič z Hradce Králové
Libor celý svůj profesní život pomáhá ostatním jako profesionální hasič, lezec – instruktor a letecký záchranář. S lezením začal ve čtrnácti letech. Jako aktivní sportovec se nevyhnul mnohým zraněním, kterými se nikdy nenechal odradit. Nebyl zvyklý spoléhat se jen na talent a dispozice, které mu nadělila příroda, ale věřil, že úspěch se skrývá v tvrdé dřině. Liborovi 29. června 2016 během lezeckého výcviku v Teplických skalách pravděpodobně smekla noha a při třináctimetrovém pádu si způsobil mnohočetná poranění. Ta nejzávažnější mají za následek poškození míchy. Liborovi a jeho rodině chceme pomoci překlenout těžké období, které všechny čeká.
Veřejná sbírka na podporu kolegy a kamaráda Libora Bohdaneckého
Veřejná sbírka je pořádána za účelem poskytnutí pomoci v tíživé životní situaci způsobené těžkým služebním úrazem s trvalými následky na svém zdraví (současnosti je Libor upoután na invalidní vozík). Jedná se zejména o zajištění rehabilitačních pobytů a procedur, zdravotních, rehabilitačních, sportovních a kompenzačních pomůcek a bezbariérového bydlení.
Číslo účtu: 2501132019/2010.
ČÍST VÍCE

Výprava na Kavkaz s lanem BEAL Joker 9,1mm

29.3.2017 | napsal: Jindra Kadrman | zdroj: www.kadrmanjindrich.cz

Výprava na Kavkaz s lanem BEAL Joker 9,1mm
Když jsme si naplánovali výpravu na Kavkaz s lezením po horách, bylo jasné, že budeme potřebovat i kvalitní lano. Měli jsme několik požadavků. Lano Beal Joker 9.1 je splnilo všechny. Věděli jsme, že se lano bude používat na sněhu a ledu. Díky úpravě Golden Dry – impregnaci jádra i opletu je lano vhodné právě do takovýchto podmínek.
ČÍST VÍCE

Rookie KID - Stylový dětský úvazek

5.10.2016 | napsal: Pigi | zdroj: TotalOutdoor

Rookie KID - Stylový dětský úvazek, fotka: rookie.jpg Lehoučký dvoupřezkový dětský úvazek pro širokou škálu sportovních aktivit. Úvazek je v jedné velikosti, ale používat ho mouhou i starší. Nohavičky využívají systému Dynamic-fit (Black Diamond). Sedák Rookie disponuje Web-Core technologií, která poskytuje při zatížení ten nejvyšší komfort v rozložení tlaku do opasku.
ČÍST VÍCE

Spřátelené weby | Obchodní podmínky | Reklamační řád | Kontakt

Provozovatel: Totaloutdoor 2009 | Systém: Virus-Sport s.r.o.